Nordic Field Trial System Version: 1.1.9321.22462
090832525 Svampebekæmpelse i vinterhvede - forskellige løsninger i vækststadie 32 og effekt af alternative midler Til Oversigt
 

SEGES
Agro Food Park 15
8200
Aarhus N
Forsøgsplanen er ændret - se nederst på siden!
Planansvarlig: Marlene Trinderup
Telefon: 72203297
Email: MATR@teknologisk.dk


FORMÅL: At belyse effekten af forskellige midler i vækststadie 32. Endvidere at belyse effekten af de alternative midler Polyversum og Aguicine Duo. Polyversum indeholder svampen Pythium oligandrum og Aquicine Duo indeholder svovl og kaliumphosphonat.

FORSØGSBETINGELSER: Svampeforsøg i hvede må ikke ligge sammen med andre svampeforsøg i samme mark/område. Der må ikke anlægges forsøg i 2. og 3. års hvede på let jord (JB 1-4) og heller ikke på øvrige jordtyper ved såning før 10. september pga. risiko for goldfodsyge. Vær også opmærksom på, om marken er behandlet mod bladlus i efteråret for at forebygge havrerødsot, hvis marken er sået tidligt og ligger i et område med erfaringsvise angreb. Forsøgene anlægges i pløjede marker. Ved forfrugt raps kan forsøget anlægges i ikke pløjede marker.
Forsøgene ønskes anlagt i sorter og sortsblandinger, som vurderes at blive udbredte i 2026. Sorter og sortsblandinger med 2 og 3 i modtagelighed for Septoria foretrækkes.
Sortinfo kan alle værdier for modtagelighed og tal for solgt udsæd til sæson 2025 findes. Se også nedenfor under skitser sorternes og sortsblandingernes modtagelighed samt deres udbredelse.

Før anlæg skal sorten godkendes, derfor meddeles mulige sorter til Marlene Trinderup, Teknologisk Institut, hurtigst muligt efter forsøget er tildelt. Når sorter i alle hvede forsøg er fordelt godkendes disse og forsøgene kan anlægges.

Forsøget indgår i en undersøgelse af resistens hos Septoria mod triazoler/SDHI.

  • Der skal derfor i stadie 71-75 indsendes blade med angreb af Septoria til test for evt. resistens mod triazoler/SDHI i led 2. Se beskrivelse under afsnit "Planteprøve".

    Anlægges forsøget i en mark, hvor den omkringliggende mark vækstreguleres, skal forsøget også vækstreguleres.

  • ANLÆGSDATA: Forsøget anlægges med småparcelteknik.

    DESIGN DATA: Alpha-design, 1 faktor, 4 Gentagelser. Parcelfordeling: alpha. Anlægsparcel minimum 20m2. Høstparcel minimum 15m2.

    Generel behandling:
    KategoriMiddelOmfangMgd./ha.Gprovnr.
    Gødskning og sprøjtningVanding, startdatoKun forsøg
    VandingKun forsøg
    FungiciderIngen sygdoms-bek.Kun forsøg
    UkrudtsbekæmpelseBåde mark og forsøg
    VækstreguleringBåde mark og forsøg

    GENEREL BEHANDLING: På forsøgsarealet må der IKKE foretages anden svampebekæmpelse end forsøgsbehandlingen. Ellers behandles som i den omgivende mark eller efter behov. Det er vigtigt, at behovet for supplerende ukrudtsbekæmpelse og vækstregulering om foråret vurderes, og gennemføres rettidigt ved behov.
    Vær opmærksom på at landmanden kan vælge at iblande svampemidler ved vækstregulering, i det tilfælde kan det med fordel aftales med landmanden, at forsøget først sprøjtes med vækstreguleringsmidler og først herefter iblandes evt. svampemiddel, når den omkringliggende mark sprøjtes.
    Vanding: Hvis forsøget vandes skal det noteres med dato og mængde. Der er oprettet en enkelt linje til dette under Generel behandling. Tilføj selv flere for hver gang der vandes.

    Forsøgsled og forsøgsbehandlinger:
    Faktor 1: Sygdomsbekæmpelse
    LedTidBehandling, mgd./ha *)Specifikation, mgd./ha *)
    1Ingen sygdoms-bek.
    2Stadium 320,3 l Proline Xpert EC 240
    Stadium 37 - 390,5 l Balaya
    Stadium 55 - 610,35 l Propulse SE 250
    0,15 l Folicur Xpert EC 240
    3Stadium 320,3 l Maxentis
    Stadium 37 - 390,5 l Balaya
    Stadium 55 - 610,35 l Propulse SE 250
    0,15 l Folicur Xpert EC 240
    4Stadium 320,25 l Soratel
    Stadium 37 - 390,5 l Balaya
    Stadium 55 - 610,35 l Propulse SE 250
    0,15 l Folicur Xpert EC 240
    5Stadium 320,1 kg Polyversum
    Stadium 37 - 390,5 l Balaya
    Stadium 55 - 610,35 l Propulse SE 250
    0,15 l Folicur Xpert EC 240
    6Stadium 320,25 l Soratel
    0,3 l Comet Pro
    Stadium 37 - 390,5 l Balaya
    Stadium 55 - 610,35 l Propulse SE 250
    0,15 l Folicur Xpert EC 240
    7Stadium 37 - 390,5 l Balaya
    Stadium 55 - 610,35 l Propulse SE 250
    0,15 l Folicur Xpert EC 240
    8Stadium 37 - 390,75 l Proline Xpert EC 240
    0,25 l Pictor Active
    0,2 l Agropol
    Stadium 55 - 610,35 l Propulse SE 250
    0,15 l Folicur Xpert EC 240
    9Stadium 37 - 390,75 l Proline Xpert EC 240
    Stadium 55 - 610,35 l Propulse SE 250
    0,15 l Folicur Xpert EC 240
    10Stadium 37 - 390,5 l Proline Xpert EC 240
    0,25 l Pictor Active
    0,2 l Agropol
    Stadium 55 - 610,35 l Propulse SE 250
    0,15 l Folicur Xpert EC 240
    11Stadium 37 - 390,35 l Proline Xpert EC 240
    0,15 l Pictor Active
    0,2 l Agropol
    Stadium 55 - 610,35 l Propulse SE 250
    0,15 l Folicur Xpert EC 240
    12Stadium 320,1 kg Polyversum
    Stadium 37 - 390,1 kg Polyversum
    Stadium 55 - 610,1 kg Polyversum
    13Stadium 322 l Aquicine Duo
    Stadium 37 - 392 l Aquicine Duo
    Stadium 55 - 612 l Aquicine Duo
    14Stadium 322 l Aquicine Duo
    Stadium 37 - 392 l Aquicine Duo
    0,4 l Proline EC 250
    Stadium 55 - 612 l Aquicine Duo
    0,4 l Proline EC 250
    *) l/kg pr. ha. svarer til ml/g pr. 10 m2


    VEJLEDNING TIL FORSØGSBEHANDLING:
    Vandmængde 150-200 l. Ved sprøjtning efter st. 32 benyttes altid 200 l, hvis sprøjtning sker på tørre blade, og 150 l ved sprøjtning på fugtige blade.

  • Led 2-6 og 12-14 behandles i st. 32, 37-39 og 55-61
  • Led 7-11 behandles i st. 37-39 og 55-61

    Der tilstræbes ca. 3 uger mellem st. 32 og st. 37-39, og 2-3 uger mellem st. 37-39 og st. 55-61. OBS: Det er vigtigt, at behandlingen i st. 37-39 først udføres, når fanebladet er fuldt udviklet på samtlige hovedskud.

  • KEMIKALIER: Leveres fra Teknologisk Institut.
     

    Måletider
    NiveauMåleparameterAnalyse
    P0101-04-2025
    ForsøgJB NR vurderet, evt. teksturanalyse indberettes.
     
    P02Stadium 32, Før 1. sprøjtning
    Alle målinger i P02 udføres kun i led: 1
    ParcelBRUNRUST % dækning.
     
    ParcelGULRUST % dækning.
     
    ParcelMELDUG % dækning.
     
    ParcelHVEDEBLADPLET % dækning.
     
    ParcelSEPTORIA % dækning.
     
    ParcelGULRUST % planter m.
     
    ParcelMELDUG % planter m.
     
    ParcelHVEDEBLADPLET % planter m.
     
    ParcelSEPTORIA % planter m.
     
    ParcelBRUNRUST % planter m.
     
    P03Stadium 37 - 39, Før 2. sprøjtning
    Alle målinger i P03 udføres kun i led: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 12, 13
    ParcelBRUNRUST % dækning.
     
    ParcelGULRUST % dækning.
     
    ParcelMELDUG % dækning.
     
    ParcelSEPTORIA % dækning.
     
    ParcelHVEDEBLADPLET % dækning.
     
    P04Stadium 71 - 75, 3 uger efter sidste behandling, Se tekstafsnit VEJLEDNING TIL BEDØMMELSER I P04.
    ledUdføres kun i følgende led: 2
    PLANTEPRØVE-UDT. til AU Flakkebjerg.
    Der udtages 20 stk faneblade/2. øverste blad. SE AFSNIT OM PLANTEPRØVE.
    SDHI-RESISTENS, % resistente isolater Septoria
    ParcelBRUNRUST % dækning.
     
    ParcelGULRUST % dækning.
     
    ParcelMELDUG % dækning.
     
    ParcelSEPTORIA % dækning.
     
    ParcelHVEDEBLADPLET % dækning.
     
    P05Stadium 90, Høst
    ForsøgFAGLIG VURDERING dato for.
     
    ledKERNE/FRØ-PRØVE til Teknologisk Institut.
    Der udtages en prøve på 250 g pr. parcel. Prøverne samles enten til en ledprøve inden forsendelse eller sendes på parcelniveau sammen med labels til ledprøven
    VAND, % i kerne/frø
    RÅPROTEIN, % i tørstof
    HL-VÆGT, kg
    GLUTEN14, %
    RENHED, % i råvare
    ParcelPARCELUDBYTTE kg kerne/frø (ukorrigeret).
     
    ParcelLEJESÆD karakter 0-10, 0=helt stående, 10=helt i leje.
     


    VEJLEDNING TIL BEDØMMELSER I P04: Det er vigtigt, at den sidste sygdomsbedømmelse bliver udført så sent, at eventuelle forskelle mellem behandlingerne er tydelige. Omvendt er det vigtigt, at bedømmelsen ikke foretages så sent at bladene, særligt i ubehandlet, er visnet så meget, at det ikke er muligt at bedømme sygdomme. I hvede og vårbyg er primo juli tit et godt tidspunkt, men det optimale tidspunkt varierer afhængig af smittetrykket, ved højt smittetryk er det tidligere.

    PLANTEPRØVE: Der udtages minimum 20 stk. faneblade eller næstøverste blad med klare angreb af septoria i led 2 på vækststadium 71-75. Prøverne skal udtages og afsendes en mandag, tirsdag eller onsdag. Bladene fasttapes i begge bladender på et A4-papirark, sådan at bladene ligger fladt mod papiret (10 på hvert ark). De to A4-ark med blade indlægges i en avisside og pakkes i en A4 kuvert (må IKKE pakkes i plastpose). Kuverten mærkes "Septoria-triazol/SDHI-resistens" samt forsøgsnummer, og sendes til:

    Aarhus Universitet
    att: Lise Nistrup Jørgensen/Brittany D. Beck
    Forsøgsvej 1
    4200 Slagelse

    - Data indberettes ikke i Webtrial Office.

    INDBERETNING: Markens/forsøgets grundoplysninger samt alle optællinger, behandlinger og bedømmelser indberettes løbende til Teknologisk Institut. Alle grundbehandlinger anføres med dosis, middel og dato. Forsøget afsluttes med et notat i WebTrialOffice vedrørende faglig vurdering. Som påmindelse er oprettet en måleparameter FAGLIG VURDERING – her indberettes datoen for notatet.
    Følgende forhold beskrives i notat:
    - Vejret ved behandling
    - Afgrødetæthed
    - Tørke og andre betydende klimatiske betingelser
    - Beskrivelse af afgrødens tilstand ved høst
    - Har lejesæd eller ukrudt været et problem i forsøget?
    - Har forsøget været vellykket?

    BETALING FOR UDFØRT FORSØGSARBEJDE: Ydes til forsøg, der er gennemført efter planen og indberettet rettidigt med alle de ønskede oplysninger og bedømmelser.

    KONTAKTPERSON – PLANTEVÆRN Spørgsmål vedr. forsøgsplanen og faglige tilbagemeldinger rettes til Chefkonsulent Ghita Cordsen Nielsen: 20 28 26 95 eller på mail: gcn@seges.dk.

    Rettelser:
    DatoTekst
    27-05-2025Ændret projektnummer fra 603622 til 600171 (HJB)

    Faresymboler
    MiddelSymbol(er)
    Agropol GHS05 GHS07
    Aquicine Duo GHS08
    Balaya GHS05 GHS07 GHS09
    Comet Pro GHS07 GHS08 GHS09
    Folicur Xpert EC 240 GHS07 GHS08 GHS09
    Maxentis GHS07 GHS09
    Pictor Active GHS07 GHS09
    PolyversumIntet faresymbol
    Proline EC 250 GHS07 GHS09
    Proline Xpert EC 240 GHS07 GHS08 GHS09
    Propulse SE 250 GHS09
    Soratel GHS05 GHS07 GHS09

    Skitser

    Teknologisk Institut, Agro Food Park 15, DK-8200 Aarhus N. Tlf.: +45 7220 3320 E-mail: landsforsoegene@teknologisk.dk